Kişinin girişimleri sonucunda hep başarısız olması ve başarısızlığı kabullenerek hedefi başarmayı denemeyi bırakmasına öğrenilmiş çaresizlik denir. kişi deneyimleri ve sürekli başarısızlık ile konu ve kendisi hakkında negatif genellemelere varır ve girişimde bulunmayı bırakır. Başka bir deyişle Öğrenilmiş çaresizlik, genelde kişilerin bazı durumlarda çok sayıda başarısızlık yaşayarak tekrar yapsa da olayların kendi kontrolünde olmadığını, o konuda bir daha asla başarıya ulaşamayacağını düşünüp, bir daha deneme cesaretini kaybetmesidir.  Öğrenilmiş çaresizlik, geçmişteki acı deneyimlerden çıkarılan negatif şartlanmaların bugünkü davranışları belirlemesidir.Öğrenilmiş çaresizlik olan kişilerdeki ilk işaret hayata dair tutkularının zedelenmesi yada yitimidir.

4 maymunu bir kafese koymuşlar. Yukarda bir çanağın içinde muz dolu ve aşağı doğru uzanan muzları aşağı düşürecek bir ip. Yalnız bir detay var. Maymunlardan birisi ipi çektiğinde muz yerine bir kova buzlu su tüm maymunları ıslatıyor ve ıslanan maymunlar soğuktan tir tir titriyor.

1.    Maymun ipi çeker hepsi ıslanır ve üşür. İkinci maymun ipi çeker ve yine hepsi ıslanır ve üşür. 3. Maymun ipe yöneldiği zaman tüm maymunlar 3. Maymunu ipi çekmemesi için dövmeye başlarlar. 4. Maymun da diğer maymunlardan dayak yer.

2.    Kafese 4 maymun daha alınır. Yeni gelen maymunlardan biri hemen ipe uzanır. Fakat tecrübeli maymunlardan dayak yer. Kafese yeni gelen maymunlardan ikincisi ipe uzanır ve 5 maymunda onu dövmeye başlar. İşin ilginç tarafı ise en sert vuran maymun, kafese yeni alınan 1. Maymundur. Yani sebebini bilmediği halde ipe uzandığı için dayak yiyen maymun.