Çekirdek inanç nedir?

Çekirdek inanç (Core Belief) yada kilit inanç, insanın geçmişte yaşadığı öznel deneyimler ve bu deneyimler doğrultusunda hissettiği olumsuz duygular karşısında ( özellikle korku ve utangaçlık) kendisi, karşı cins hayat ve dünya hakkında yapmış olduğu vede unutmuş olduğu genellemelerdir.

Örneğin

Ben şanssızım

Hayat acımasızdır

Para kötüdür

Erkekler egoisttir vb gibi.

Tekstil mühendisi bir danışanım vardı. Oldukça güçlü, tahsil sahibi, başarılı bir insandı. Fakat ne yaparsa yapsın hatta iki işte çalışmasına rağmen parasal olarak iki yakası bir araya gelmiyordu. 3 kazansa elinden 5 çıkıyordu. Bir seansımızda para ile ilgili negatif çekirdek inancını bulduk. Olay şöyle gelişmişti.

12 yaşındayken, öğretmen olan komşuları bir ders kitabı yazar ve öğretmen bey danışanım ve ablası olan komşu çocuklarından hediye gönderilecek kitaplarının paketlenmesini zarflanmasını ve adreslerinin yazılmasını rica eder. Danışanım ve ablası öğlenden akşama kadar komşu amcaya yardım eder ve komşu amca teşekkür için çocukların eline bugunun parasıyla 20-30 lira gibi bi para sıkıştırır. Buraya kadar herşey güzel. Ancak eve gelen danışanım akşam babası eve geldikten sonra sen nasıl benim dışımda birisinden para alırsın diye babasının hışmına uğrar. Babası çok ciddi şekilde tepki gösterir ve sürekli bağırır ve kızar. Ve çocukta yaşadığı korkuya paralel olarak para tehlikelidir çekirdek inancı gelişir. Bundan sonraki ömrü boyunca hayatta başarılı olur ancak para konusunda ne yapsa ne etse 3 gelir 5 gider. Bilinçaltı gelen paradan daha fazlasını göndermesi için sürekli onu yönlendirir çünkü para tehlikelidir.

Bunu farkettiginde önce duygusallaştı ve hatta biraz ağladı. Bu yüzden mi bu kadar süründüm diye. Negatif çekirdek inancı hemen orda nötrledik. 2 ay içinde çok çok daha iyi bir iş buldu. Taşında. Doğa harikası bir yerde çalışıyor ve parasal durumu o günden beri çok çok daha iyi.

Duygu düşünce ve davranış birbirini sürekli etkileyen değişmez bir döngüdür. Duygular düşünceleri üretir, düşünceler ise davranışların yönünü belirler. Siz siz olun kendinizi ve bilinçaltınızı arındırın. Hayatınız güzelleşecektir.